W maju w naszej kulinarnej podróży odwiedziliśmy Czechy – kraj naszych sąsiadów słynący z gościnności, pięknych zabytków i ciekawych ludzi. Poznaliśmy położenie geograficzne, stolicę i barwy narodowe Czechów. Dowiedzieliśmy się kim był Emil Zatopek i wojak Szwejk. Uczyliśmy się elementów polki w rytm piosenki „Malowany dzbanku” w wykonaniu Heleny Vondrackowej. Poznaliśmy miejsca, które warto zwiedzić w Czechach. Rysowaliśmy Złotą Uliczkę - jedną z najbardziej malowniczych uliczek w Pradze. Oglądaliśmy czeskie bajki takie jak: "Przygody rozbójnika Rumcajsa", "Żwirek i Muchomorek", "Krecik" czy “Sąsiedzi”. Poznaliśmy również język naszych sąsiadów, którego nauka sprawiła nam wiele radości.
dobri den – dzień dobry
 dobri vecier- dobry wieczór
na schledanou- do widzenia
ahoj- cześć
 prosim- proszę
dekuji- dziękuję
ano- tak ne- nie
Nie mogło oczywiście zabraknąć spotkania z czeską kuchnią. Dowiedzieliśmy się, że kulinarną specjalnością naszych południowych sąsiadów są knedliki oraz różne kluchy i kluseczki. Do ugotowania wybraliśmy kluski leniwe. Wyszły wybornie. Zobaczcie sami.