W tym roku po raz 28. wyruszamy, by posprzątać Polskę!

Pamiętaj, że każda akcja terenowa, którą przeprowadzisz od teraz do Wielkiego Finału w 3. weekend września (17-19 września), może zostać zapisana do 28. Akcji Sprzątanie świata – Polska.

Akcja Sprzątanie świata – Polska jest częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”, wywodzącego się z Australii. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie. Kiedy 27 lat temu inicjowano tę Akcję w Polsce, nikt nie spodziewał się, że dołączy do niej tyle osób, firm, organizacji, szkół. W trzeci weekend września każdego roku razem możemy posprzątać Polskę. Połączyło nas sprzątanie świata, więc i tym razem zróbmy wiele dobrego dla Matki Ziemi.

W raportach z ubiegłorocznej Akcji zgłoszonych zostało nam ponad 600 dzikich wysypisk! Zarówno zespoły fundacyjne, jak i wolontariusze w całej Polsce zebrali również na plażach, w lasach i w parkach tony odpadów. Wśród zebranych śmieci znalazły się szklane i plastikowe butelki po napojach czy opakowania z tworzyw sztucznych po jedzeniu. Wszystkie w ogromnych ilościach! To dowód na to, że niefrasobliwie zaśmiecamy środowisko naturalne bez refleksji, iż wyrzucane odpady stanowią zagrożenie zarówno dla natury, jak i dla każdego z nas. Lata 2020-2021 to również czas pandemii COVID – 19, który wpłynął na nasze codzienne życie. Ten czas nie pozostał także obojętny dla natury. Miejsca, w których często szukaliśmy wytchnienia od lockdownowej rzeczywistości, były obciążone przez turystów, co dodatkowo wpłynęło na ilość śmieci w naturze.

My też przyłączamy się do akcji!

Jak co roku!

Sprzątamy nasz najbliższy teren wokół Ośrodka.